Na první pohled to vypadá jako paradox, ale funguje to dokonale. Pikantní jídla zvyšují vnitřní teplotu, tělo se začne potit a tím pádem ochlazovat. Proto všechny národy z jižních krajin milují pikantní jídla, zatímco na severu o zrnko pepře v jídle nezavadíte.
Jedním z nejpálivějších jídel evropské kuchyně je slavná maďarská polévka halászlé, připravovaná hlavně v oblastech kolem Dunaje. A protože jsem právě dopsal do Gurmetu článek o nejslavnějších evropských jídlech, kde halászlé rozhodně nemohlo chybět, dostal jsem na něj chuť.
Připravil jsem je v poněkud netradiční podobě, a sice bez rybího masa, to abych vzdal hold samotnému názvu, který v překladu znamená rybí šťáva. Takže základem byl hustý rybí vývar z dvou kilogramů hlav a skeletů z okounů a línů, které jsem vařil s trochou kořenové zeleniny, bobkovým listem a novým kořením zhruba dvě hodiny.
Pak jsem v hrnci osmažil cibulku a přidal jednu červenou papriku, cherry rajčata, sušená rajčata, trochu pancetty (vše nakrájené na hodně malé kousky), česnek a zauzené chilli, chvíli směs orestoval, zalil vývarem a nechal další půl hodinu pod pokličkou táhnout. A bylo hotovo.
Obecně platí, že čím máte silnější vývar, tím můžete jít na hranu s pálivostí. A tohle moje halászlé mělo říz, že by probralo i mrtvého. Takže pokud máte někdo dědečka na smrtelné posteli, a chcete, aby vydržel do dalších prezidentských voleb, hurá do práce.