Warning: A non-numeric value encountered in /data/www/22425/withloveandchilli_com/www/wp-content/themes/Divi/functions.php on line 5806

Bohyně podzimu jsou tu! Svůdné tvary a krásné barvy rozzářily mnohé kuchyně, jenže zdaleka ne všichni dostali k baculatým plodům dostatečně podrobný návod. Takže pár ověřených tipů…

Alfou a omegou při práci s dýněmi je trouba. Chuť pečené dýně je mnohem lepší, než chuť dýně vařené či dušené. Pokud s dýní začínáte, vyzkoušejte hokkaido, která má tu výhodu, že se nemusí loupat. Když koupíte velkou dýni, klidně si jí naporcujte a šup s ní do mrazáku, jinak se poměrně rychle kazí.

A s čím jsou dýně nejlepší? Mojí oblíbenou kombinací je pečená dýně se žlutým curry a kokosovým mlékem, což vytvoří skvostnou omáčku, která dobře páruje se spoustou dalších ingrediencí, od podzimní zeleniny až po kuřecí maso. Nebo přidejte červené curry a krevety pečené na chilli.

Hodně používám také dýňové pyré, jež krásně pasuje k pečenému masu, hlavně k jehněčímu a ke zvěřině. A hodí se také k pečeným sladkovodním rybám, třeba k candátovi. Mým letošním objevem je dýňové rizoto dochucené pikantní gorgonzolou. Pohádka. Skvělý je ovšem i koláč z listového těsta, na který dáte kousky pečené dýně, kozí sýr, med, chilli a piniové oříšky.

A v žádném flirtu s bohyní podzimu by neměla chybět legendární „vídeňská“ dýňová polévka. Aby měla tu správnou chuť, je třeba přidat bílé víno, slepičí vývar, zázvor, chilli, kurkumu, pomerančovou šťávu, šlehačku a muškátový oříšek. A nakonec tenhle skvost ozdobit osmaženými dýňovými semínky a kapkou dýňového oleje.