Warning: A non-numeric value encountered in /data/www/22425/withloveandchilli_com/www/wp-content/themes/Divi/functions.php on line 5806

Lucie mi půjčila knihu Igora Bukovského Návod na přežití, kterou by si měl preventivně přečíst každý milovník dobrého jídla. Známý slovenský lékař, sám striktní vegetarián, v ní podrobně rozebírá vliv různých potravin na lidské zdraví. A mimo jiné také celkem rozumně a logicky vyvrací mýtus, kterému bychom tak rádi věřili, a sice, že alkohol je zdraví prospěšný. Bohužel, není tomu tak. Ani víno nemá výjimku.

Zdravých potravin je ovšem spousta. Patří mezi ně hlavně ovoce, zelenina, luštěniny, obiloviny a semínka. Konkrétně třeba avokádo, borůvky, mrkev, řepa, špenát, růžičková kapusta, brokolice, rajčata, paprika, cibule, česnek, celer, petržel, lněná semínka, dýňová semínka, ořechy, čočka, hrách, fazole, mungo, oves, olivový olej, tofu, jogurt, losos a tak dále… Naopak bílá mouka, cukr, sladkosti, maso, uzeniny, vnitřnosti, máslo či sádlo by se měly konzumovat jen výjimečně.

Jenže vykládejte tohle v zemi, kde by se každý nejraději cpal jen smažákem, vepřovým či hormony nadopovanými kuřátky. Přitom je tolik nádherných partií masa a vnitřností, které stojí za hřích, od křehkého hovězího jazyka a šťavnatých líček, až po vepřové nožičky, lahodnou husí krev či famózní jehněčí játra, připravená na bílé cibuli a bílém víně. Vtip je ovšem v tom, že se nebudete ládovat třikrát denně masem bez chuti, ale dopřejete si jednou týdně delikatesu. Takže pokud tu nechcete dle návodu dr. Bukovského strašit do stovky, můžete jíst klidně vše. Ale s mírou, jak vždycky opakuje moje již téměř devadesátiletá babička, jinak vyučená švadlena.