Warning: A non-numeric value encountered in /data/www/22425/withloveandchilli_com/www/wp-content/themes/Divi/functions.php on line 5806

Bludiště vánočních stánků na náměstí Domplatz, v cukru i čokoládě obalené kdovíjaké nesmysly, hlava na hlavě zarámovaná Mozartovou zvonkohrou… Tak nějak vypadá vychvalovaný advent v Salcburku, kam míří rok od roku více Čechů.

Také ten jejich advent miluji, ovšem v poslední době ho konzumuji výhradně v tekuté podobě, v kameninovém tupláku naplněném rezavým mokem, zrozeným z poctivé práce mnichů augustiniánského kláštera. Ti tu své pivo vaří již od roku 1621 a hlavně jejich jantarový Märzen je skvostný.

Navíc je to celé jedno krásné divadlo. Vystoupáte po schodech, vejdete dovnitř, z velké dřevěné police si vezmete tuplák, v malé fontáně si ho vypláchnete, u pokladny zaplatíte a pak tuplák podáte „mnichovi“, který vám rovnou ze sudu načepuje máz piva. A pak si pivo odnesete do obrovského sálu.

A když mezi prvním a druhým tuplákem dostanete hlad, zaběhnete si do dlouhé chodby lemující hlavní sál, kde funguje tucet stánků s bohatou nabídkou obyčejné hospodské kuchyně, od pečených žeber až po lahůdkovou sekačku, nad kterou tu nikdo neohrnuje nos. Možná je to i tím kouzlem adventu, že i prachobyčejné věci mohou tak skvěle chutnat.