Warning: A non-numeric value encountered in /data/www/22425/withloveandchilli_com/www/wp-content/themes/Divi/functions.php on line 5806

Je. Mořský ďas. Zapojil jsem se totiž do boje proti plýtvání jídlem a protože jsem věděl, že v mém oblíbeném kuchařském studiu Ola Kala mají právě kurz vaření ryb, drze jsem se přihlásil o zbytky, jinými slovy o poměrně luxusní rybí skelety.

Stačilo jediné, zastavit se po skončení kurzu na Vinohradech, kde jsem měl už připravenou igelitku s rybím odpadem, co by jinak skončil v koši. U mě naopak skončil v hrnci s kořenovou zeleninou. A po dvou hodinách vařící koupele mi zůstal dokonalý vývar.

Samozřejmě, není každý den posvícení. Většinou se musím spokojit se skelety a hlavami, které mi zůstanou, když k večeři připravuji a filetuji pražmy. Ale i ze čtyř pražem dostanete slušný rybí vývar, z něhož připravíte skvělou tom yam polévku.

Pak už to jde šup šup. Do woku s rozpáleným olejem hodím roztlučené chilli papričky, pár plátků galangalu, na drobno nasekanou citronovou trávu, kafirové listy, dva tři rozmáčklé stroužky česneku, dvě šalotky na čtvrtky, pár malých žampionů a dvě lžíce tom yam pasty, zarestuji to a přidám syrové tygří krevety (prodávají se mražené – stejně jako všechno ostatní dostanete v Sapě).

Když se krevety zbarví do růžova, přiliji rybí omáčku, vařící rybí vývar a vypnu sporák. Pak už jen dochutím trochou třtinového cukru, šťávou z limetek a nasekaným koriandrem. Je hotovo. Dokonalý životabudič se nese na stůl. A když máte hotový vývar, zabere celé vaření sotva pět minut.