Warning: A non-numeric value encountered in /data/www/22425/withloveandchilli_com/www/wp-content/themes/Divi/functions.php on line 5806

V případě, že bych vás náhodou pozval někdy na podzim na večeři, můžete se těšit na značně dekadetní dezert. Budou se totiž podávat černé ořechy, tedy nezralé vlašáky naložené v cukru a koňaku.

Pokud nepřijdete, můžete si je příští rok udělat sami. Recept je sice jednoduchý, ale trochu náročný na čas. Víceméně jsem vycházel ze staré Magdaleny Dobromily, jen tu a tam jsem něco změnil, hlavně tedy ten závěr s koňakem.

Nezralé vlašské ořechy se trhají kolem sv. Jana, propíchají se šídlem a pak se naloží do vody, která se každý den mění. To aby se z nich odplavila hořkost. Po nějakých deseti až čtrnácti dnech se uvaří (ne ovšem úplně do měkka, jak radí MDR), načež se zalijí hustým cukrovým sirupem.

A pak přichází další pravidelná péče, neboť každý večer je třeba sirup slít, povařit a nalít zpátky na ořechy, zhruba tak sedm dní. Takže v kuchyni máte všechno sladké a lepkavé. Nakonec ořechy nandáte do sklenic, cukrový sirup zředíte koňakem (na pět sklenic padla jedna láhev) a buď dáte do chladu nebo pro jistotu sterilujete.

Takto připravené ořechy jsou měkoučké, mají příjemnou hořko sladkou chuť a pokud přidáte koňak, získají fantastický šmrnc. Jako dezert je můžete podávat samotné, nebo s kvalitní vanilkovou zmrzlinou.