Warning: A non-numeric value encountered in /data/www/22425/withloveandchilli_com/www/wp-content/themes/Divi/functions.php on line 5806

Mezi labužníky potkáte spoustu bláznů do kvašení. Nedávno jsem si povídal s muzikantem a zapáleným kuchařem Nikosem „Rohlíkem“ z kapely Kryštof, který si doma kvasí kdeco – od citronů až po mladé jehličí, na kterém pak peče jehněčí. Recept najdete na jeho blogu Nikosův rohlík.

Ale rychle ke kimchi. Nevalně vonící, značně pikantní a skvěle chutnající salát z kvašené zeleniny je silně návykový, ostatně říká se, že bez ženy se dá pár týdnů vydržet, ale bez kimchi ani den. U nás je to však s kimchi složitější – originální kimchi z Koreje je většinou pasterizované, takže ztrácí postavení vitaminové bomby. Často narazíte na zelí ochucené kimchi pastou, které neprošlo vůbec kvašením a je naprosto k ničemu. Zkoušel jsem i Mat kimchi z Brna, ale nebaví mě cena (120 korun za 300 gramů) – to je stejná kauza jako s cizrnou.

Domácí výroba je přitom jednoduchá. Stačí velká sklenice, do které všechnu zeleninu napěchujete, týden necháte kvasit v komoře a pak přendáte do malých sklenic a uložíte do lednice. Standardní postupy jsou k mání na internetu, já přidávám sušené kalamáry nakrájené na malé kousky a samozřejmě rybí omáčku. Jinak přesného receptu se nedržím, protože mě baví, když je vždycky trochu jiné.

Kimchi patří k nejzdravějším potravinám na světě, výrazně snižuje hladinu cholesterolu, napomáhá dobrému trávení a hlavně chrání proti běžným virózám. Když jsem byl na podzim v Londýně, padla na kimchi řeč při debatě s jedním kuchařem. „Pět let jím kimchi, pět let jsem nebyl nemocný,“ chlubil se. Já kroutím teprve druhý rok.