Warning: A non-numeric value encountered in /data/www/22425/withloveandchilli_com/www/wp-content/themes/Divi/functions.php on line 5806

Je tady další předělávka české klasiky. Tentokrát jsem se podíval na zadělávaný květák. Byť tahle oblíbená specialita popovické babičky patří nesmazatelně k mému dětství, ani v takovém případě nemohu brát ohledy. Pietu házím přes palubu a jdu si s tím trochu pohrát.

Po pravdě, na tomhle receptu je nutné změnit úplně všechno. Nechci rozvařený květák, jíškovou omáčku ani nudné knedlíčky. Takže? Abych se dobral slušného výsledku, potřebuju dva květáky (ideálně ze zahrady). První z nich rozeberu na růžičky velké sotva jako palec, lehce je osolím a hodím s lžící másla do pekáče a do trouby. Je třeba květák průběžně kontrolovat, aby byl pečený, ale současně zůstal křupavý.

Druhý květák hodím do vody a vařím půl hodiny, načež vývar zredukuji na tři deci. A dál: cibuli nakrájím na drobné kousky, zpěním na másle a přidám zhruba čtvrtinu vařeného květáku nasekaného na drobno (opět jen růžičky). Snížím oheň a restuji, dokud nezačne zlátnout. Pak přidám květákový vývar, chvilku povařím, dochutím solí a pepřem, a rozmixuji.

Vrátím na sporák a přiliji kvas z kysaných vloček, který omáčku jednak dokonale zahustí a současně ji dá příjemně nakyslou chuť (můžete nahradit šlemem z vařených ovesných vloček, pak je třeba dochutit citronem). Nakonec je třeba poměrně dlouho míchat na mírném ohni, dokud omáčka nezíská tu správnou konzistenci.

Když se květák vařil, připravil jsem dopředu knedlíčky. Strouhanka, vajíčka (pokud chcete nadýchanější, ušlehejte z bílku sníh), mléko, nadrobno nasekané kopřivy, parmazán, trochu soli a muškátový květ. Knedlíčky jsem dal do vařící vody, a když vyplavaly, vařil jsem je ještě čtyři minuty (ale stejně je musíte ochutnat, než je vyndáte).

A to je vše. Pečený květák a knedlíčky jsem vložil do omáčky a servíroval. Přiznávám, je to trochu pracnější, ale výsledek byl báječný. Parádní sobotní či nedělní oběd.