Warning: A non-numeric value encountered in /data/www/22425/withloveandchilli_com/www/wp-content/themes/Divi/functions.php on line 5806

Málokdo ví, že jedlé kaštany rostou i u nás. Jasně, nejsou tak velké, jako kaštany z Francie či Itálie, ale zase to má výhodu, že si je můžete sami sklidit. A hlavně budou absolutně čerstvé.

Kaštany máme spojené hlavně s předvánoční atmosférou adventních trhů, kde jsou k mání v pečené podobě. Ale po pravdě, většinou zde nabízejí zboží nevalné kvality. To samé platí i pro české obchody. Kaštany jsou totiž poměrně háklivé na skladování – rychle vysychají a co hůř, často chytají plíseň.

Letošní sklizeň byla ovšem náramná. Nasbíral jsem několik kilogramů kaštanů, které jsem uvařil, vyloupal a pak z nich připravil pyré. To se hodí jako příloha ke zvěřině, nádivka do drůbeže či základ k výtečné omáčce, kterou dochucuji karamelizovanou cibulí a portským vínem. A chystám se také na kaštanovou polévku se smetanou a houbami.

Pokud si to chcete vyzkoušet a žádný kaštanovník u vás neroste, použijte uvařené a vakuované kaštany z Francie (mají v Makru), které jsou kvalitní a velmi dobře se s nimi pracuje. Skvěle dochutí běžné špenátové rizoto a vykouzlí z něj specialitu, kterou vám pochválí každá návštěva.

Je to rychlé, jednoduché a efektní. Uvaříte arborio rýži ve vývaru s bílým vínem, přidáte kaštany nakrájené na kousky a osmažené na másle, na kousky nasekaný čerstvý špenát, pepř, parmazán a případně lanýžový olej. Krásné podzimní jídlo.