Warning: A non-numeric value encountered in /data/www/22425/withloveandchilli_com/www/wp-content/themes/Divi/functions.php on line 5806

Fascinují mě kutilské recepty z webových kuchařek. Třeba návod na výrobu sýrové pomazánky. Splácejte zbytky z ledničky, namažte je na kolečka rohlíku a šoupněte k televizi na „ďobání“. Stačí si v paměti vybavit pár dávných návštěv a je mi z toho znovu šoufl.

Česká sýrová pomazánka se dělá následujícím způsobem. Potřebujete ramu, tavený sýr, pomazánkové máslo, kečup, hořčici, papriku a strouhaný sýr, nejlépe eidam bez chuti. Všechno smícháte dohromady, poměr není důležitý, vždycky to bude hrůza. Ještě o fous strašlivější bývá sýrová pomazánka obohacená o to „co dům dal“, tedy nastavená zbytky a odpadky.

Přitom kdyby uměli aspoň opisovat a nevymýšlet kraviny. Skvostnou sýrovou pomazánku nabízí řecká kuchyně. Jmenuje se Tirokafteri a vykouzlíte ji z feta sýru, jogurtu, olivového oleje, citronové šťávy, česneku, pálivé papriky a špetky oregana. Je trochu slaná, lehce pikantní, svěží a hlavně neskutečně lahodná, takže nikdy nevím, kdy přestat jíst.

Díky dostupnosti potřebných surovin si ji můžete udělat v originální podobě, ale můžete také experimentovat a připravit si sýrovou pomazánku z kvalitní ovčí brynzy (ve fetě je vedle ovčího také 30 % kozího mléka), kterou rozmícháte s jogurtem a olivovým olejem, a ochutíte červenou zauzenou paprikou, citronovou šťávou, chilli a česnekem. A pozor, nevyjde to nijak výrazně dráž, než ta obludnost z ramy a eidamu.