Tušíte, jaké je ideální množství masa, které by měl člověk pravidelně zkonzumovat? Vsadím se, že ne. Výživoví poradci se zabývají spíše druhy masa, obvykle preferují ryby a zrazují od tučného masa či klobás, ale optimální množství vám obvykle nikdo neřekne.
Rozhodně však platí, že naše spotřeba je neúměrně vysoká. Osmdesát kilogramů na osobu a rok v praxi znamená mnohem více: do této statistiky jsou zahrnutí vegetariáni a starší lidé, kteří jedí už mnohem méně, stejně jako děti. Suma sumárum, spotřeba dospělce se klidně může vyšplhat k nějakým 120 kilogramům. A přitom bohatě stačí dvacet až třicet kilo masa ročně. Jako tomu bylo dřív.
V minulosti hrálo maso roli jakéhosi koření, které jídlu dodávalo šmrnc. Takže když se zabíjela husa, jedla se jako součást několika jídel klidně dva týdny, zatímco dneska ji slupneme na posezení. Krásně je tento styl vidět v italské kuchyni. Když děláte pastu, dochutíte ji ančovičkami, slaninou nebo trochou mletého, přičemž pomyslný karbanátek vystačí klidně na dvě porce. A stejné krédo zastává také tradiční asijská kuchyně.
Více masa totiž není potřeba. Podle lékařů normálně pracující člověk potřebuje doplnit necelý gram bílkovin na kilo živé váhy (přesně 0.8 gramu), přičemž jedna třetina by měla pocházet z živočišných zdrojů a dvě třetiny z rostlinných. Takže bohatě postačí nějakých 80 gramů masa denně, pokud jíte vajíčka a mléčné výrobky, může podíl masa klesnout na 50 gramů denně. Jenže problém je v tom, že téměř nikdo už bez masa vařit neumí. Ani doma, ani v restauracích.